DOLAR

32,8432$% -0.18

EURO

35,6717% -0.59

GRAM ALTIN

2.538,56%0,16

BİST100

11.110,36%-0,56

BİTCOİN

2211821฿%0.36827

ETHEREUM

114884Ξ%1.15596

DOLAR

32,8432$% -0.18

EURO

35,6717% -0.59

GRAM ALTIN

2.538,56%0,16

BİST100

11.110,36%-0,56

BİTCOİN

2211821฿%0.36827

ETHEREUM

114884Ξ%1.15596

  • Gündem Saati
  • Gündem
  • Milletvekili Dinçer, Mersin’e Söz Verilen Yatırımların Neden Bitmediği Hakkında TBMM’ye Araştırma Önergesi Sundu

Milletvekili Dinçer, Mersin’e Söz Verilen Yatırımların Neden Bitmediği Hakkında TBMM’ye Araştırma Önergesi Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Mersin’de yapılan yatırımların neden bir türlü bitmediğini ve verilen yatırım sözlerinin yerine getirilmediğine dikkat çekmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir Meclis Araştırması Önergesi sunmuştur.

Milletvekili Talat Dinçer, önergesinde Mersin için yaşamsal öneme sahip projelerden hayata geçirilmek istenen, Ana Konteyner Limanı, Çukurova Havalimanı, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Pamuklu Barajı, Aksıfat Barajı, Sorgun Barajı, Mezitli Erçel Barajı ve Sulama Projesi, Tepeçaylak Barajı ve Sulama Projesi, Anamur Alaköprü Sulama Projesi, Erdemli Mühlü Göleti ve Sulaması Projesi, Mut Yalnızcabağ Göleti ve Sulaması Projesi, Anamur Anıtlı Barajı ve Sulaması Projesi  başlayıp bir türlü tamamlanmayan projeleri ve başlamayan Sanayi Sitesi, Lojistik Köy, Hızlı Tren, Karaman Silifke arası Demiryolu bağlantısı projelerinin durumlarının öğrenilmesi ve  kamuoyunun bilgilendirilmesinin önemini belirterek, Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını talep etmiştir.

Herkese kucak açan Mersin İktidar tarafından üvey evlat muamelesi görmesi kabul edilemez.

 

Araştırma Önergesinde Dinçer Mersin İlimiz coğrafi konumu ile Türkiye’nin en çok vergi ödeyen ekonomiye en çok katkı sağlayan ilk on İlden biri olmasına rağmen ve Ülkemizin temel taşlarından bir İli olup kesinlikle göz ardı edilmeyecek, siyasi olarak düşünülemeyecek, Ülkemizde oluşan olumsuz dalgalanmalarda   insanlarımıza sığınılacak bir liman görevini yapan kenttir. Suriye iç savaşında en çok göç alan İllerin başında olmakla birlikte, Akkuyu Nükûller Santralinin yapılması ile Rusya’dan bir çok göç almış, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde depremzedelerin de ilk olarak yerleşmek için tercih ettiği bir kenttir.

 

İlimizin nüfusu 2 milyon olsa da şu anda bir gerçeklik var ki, bu rakamın üzerinde yaklaşık 700 bine yakın vatandaşımız Mersin’de ikamet etmektedir. Bu kadar yükü taşıyan  İlimiz nedense halen hak ettiği yatırımları alamayıp İktidar tarafından yatırım programlarında yer alan ama yatırımları bir türlü gerçekleşmeyip,  yeni projeler başlamayıp, başlanan projelerinde bitmeyip her biri ayrı bir sorun ve belirsizlik olarak devam etmektedir.

 

Mersin için yaşamsal öneme sahip projelerden hayata geçirilmek istenen, Ana Konteyner Limanı, Çukurova Havalimanı, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Pamuklu Barajı, Aksıfat Barajı, Sorgun Barajı, Mezitli Erçel Barajı ve Sulama Projesi, Tepeçaylak Barajı ve Sulama Projesi, Anamur Alaköprü Sulama Projesi, Erdemli Mühlü Göleti ve Sulaması Projesi, Mut Yalnızcabağ Göleti ve Sulaması Projesi, Anamur Anıtlı Barajı ve Sulaması Projesi  başlayıp bir türlü tamamlanmayan ve ne zaman biteceği tarihi maalesef belli olmayan projelerden bazılarıdır. Ayrıca Sanayi Sitesi, Lojistik Köy, Hızlı Tren, Karaman Silifke arası Demiryolu bağlantısı ise bir türlü başlamayan projelerden bazılarıdır.

 

Mersin Ana Konteyner Limanı dünyaya açılan penceremiz olmasına rağmen halen yeri netleşmemiştir. Havalimanı ise açılması yılan hikayesine dönen, artık sürekli verilen sözlerin ve tarihlerin inandırıcılığını kaybettiği, bir proje olarak beklemektedir. Devam eden sulama projelerinin tarıma, içme suyuna, milyon kilovat saat enerji üretecek olmasına rağmen, bir türlü tamamlanmaması çok manidar olup, Mersin İlinin bu kadar göz ardı edilmesi, yatırımlardan uzak tutulması, herkese kucak açan bu İlimizin İktidar tarafından üvey evlat muamelesi görmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mersin’de Batmanlı iki aile arasında husumet barış yemeğiyle sona erdi

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0
Gündem Saati'ni Ayarla Evet Sonra